Jak się (nie)kłócić o (nie)swoje dzieci

Warsztat dla macoch, ojczymów i patchworkowych par.

Czy możliwa jest spójność i stałość w rodzinie porozwodowej?

Czy możliwy jest w ogóle wpływ na wychowanie nie-swoich dzieci? A na wychowanie dzieci z którymi nie mieszkamy na codzień?

Co brać pod uwagę przygotowując się do wspólnego zamieszkania z dziećmi z poprzednich związków?

Jak się nie rozstać „z powodu dzieci“?

Na warsztacie przyjrzymy się swoim przekonaniom, motywacjom i uczuciom związanym z nową rodziną rekonstruowaną.   Poćwiczymy w praktyce komunikację w sytuacji konfliktu.

Kto się podzieli swym problemem ten dostanie feedback – jak jego sytuacje widzą inni, borykający się z podobnymi wyzwaniami, ale nie „złotą radę“.

Zastanowimy się jak w praktyce ustalać reguły w domu w którym są dzieci z różnych związków, jak radzić sobie z różnicami w stylach wychowania pomiędzy domami rozwiedzionych rodziców i jak je wyjaśniać dzieciom. Wreszcie – i to najważniejsze – podyskutujemy o tym jak w parze, pomiędzy dorosłymi, rozmawiać i spierać się o wychowanie dzieci wspólnych i niewspólnych konstruktywnie, zamiast walczyć destrukcyjnie.

Termin 18.11.2018, 15.30-19.30. (niedziela)

Miejsce: Batorego 14 lok. 67

Metody: ćwiczenia wglądowe, w parach, scenki w „akwarium“, mini-wykład, dyskusja grupowa

Prowadzenie: Małgorzata Kałaska – dr psychologii, coach rodzicielski i trenerka rozwoju osobistego z 20 letnim doświadczeniem, stała współpracowniczka Fundacji, specjalistka z zakresu psychologii relacji i wychowania w rodzinach rekonstruowanych.

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com