Po nitce do nastolatka

Po nitce do nastolatka… czyli jak rozplątywać zamiast przecinać węzły w relacjach z nastolatkami i dbać o siebie

Tytuł nieco z przymrużeniem oka… bo często się zdarza, że my rodzice nastolatków bardzo poważnie podchodzimy do swoich dorastających pociech i do siebie również, a na dodatek nieustannie powielamy stare nawyki, powtarzamy popełnione już wielokrotnie błędy i posługujemy się obrosłymi kurzem przekonaniami i nadal wierzymy, że osiągniemy zupełnie inny rezultat niż poprzednio…. Brzmi znajomo? W takiej chwili zawsze przychodzi mi na myśl definicja szaleństwa, podobno, autorstwa Einsteina: „Szaleństwo to powtarzanie tego samego i oczekiwanie innego rezultatu”. Na tych warsztatach zajmiemy się „nie powtarzaniem”! Przyjrzymy się nowym sposobom myślenia, radzenia sobie z własnymi emocjami (najpierw!), i zobaczymy, co możemy zrobić inaczej, by zbudować taką relację z naszym nastolatkiem na jakiej nam zależy. Może ciut powtarzania też będzie – przyda się do uświadomienia sobie tego, co tak naprawdę nie działa.

Jest to warsztat przede wszystkim praktyczny. Będzie dużo ćwiczeń i przyglądania się własnym nawykom i programom, trochę teorii i dużo wymiany doświadczeń i spora dawka humoru!

Warsztaty oparte są na fundamentach Pozytywnej Dyscypliny, Porozumienia bez Przemocy, podejścia mindfulness oraz dobrych strategii coachingowych. Będziemy na nich rozplątywać, a nie przecinać, węzły gordyjskie na nitce porozumienia z nastolatkiem. Na warsztatach:

  • Poznasz różne sposoby radzenie sobie z własnymi (silnymi) emocjami – to zawsze wydaje się być największym problemem rodziców!
  • Poznasz lub przypominasz sobie uproszczoną budowę mózgu i to jakie ma ona przełożenie na zachowanie i dzieci i dorosłych;
  • Poćwiczysz umiejętność słuchania – wbrew obiegowym opiniom to wcale nie jest takie proste, bo – aby prawdziwie kogoś słuchać – trzeba go najpierw usłyszeć, a potem jeszcze wyłączyć własne oceny i opinie…
  • A przy okazji również i mówienia… i doświadczać bycia wysłuchanym;
  • Poćwiczysz umiejętność zadawania pytań pełnych ciekawości, czyli przypomnisz sobie, co to faktycznie znaczy być ciekawym swojego dziecka i jak dać mu to do zrozumienia;
  • Dowiesz się, czym są Cztery Błędne Cele , czyli cztery powody, dla których dzieci zachowują się w sposób, który jest dla nas rodziców wyzwaniem, nauczysz się je rozpoznawać i przyswoisz strategie radzenia sobie z nimi;
  • Poznasz sposoby dotarcia do swojego dziecka i nawiązywania z nim „niewymuszonej” współpracy;
  • Lepiej poznasz siebie, własne ograniczenia i mocne strony.

 

Prowadząca: Anna Czechowska  certyfikowana edukatorka PD dla rodziców i nauczycieli, z wykształcenia nauczyciel i anglista. Prowadzi warsztaty dla rodziców dzieci w  każdym wieku oraz opiekunów nauczycieli począwszy od kadry żłobków na nauczycielach szkolnych skończywszy. Prowadzi konsultacje dla rodziców w duchu PD oraz Komunikacji bez Przemocy oraz coaching rozwojowy dla osób indywidualnych, które czują, że życie to coś więcej niż codzienna rutyna i obowiązki! Współpracuje z klubem rodzinnym TaSzansa na Targówku, gdzie prowadzi warsztaty i konsultacje. Wierzy, że jedyną stałą jest zmiana i że każdy tworzy swoje życie każdego dnia – i warto to robić świadomie. Kręci ją przygoda, uwielbia się uczyć nowych rzeczy, podróżować i poznawać ludzi. Mama dwóch chłopaków dwunastolatka i czterolatka.

Data: 23 września 2018; 9:00-18:00 z godzinną przerwą na obiad

Miejsce: Fundacja Rozwód Poczekaj, ul. Batorego 14/66

Koszt: 150 zł za osobę, para 20% zniżki czyli 240 zł

Zapisy: Aby zapisać się na warsztaty należy wysłać maila na ania@pozytywnadyscyplina.pl oraz wpłacić całość kwoty na konto (podane poniżej). To gwarantuje miejsce na warsztacie. W przypadku rezygnacji do 16.09 włącznie, zwracam pełna kwotę, po tym terminie niestety zwrot nie jest możliwy.

Konto do wpłat

Anna Czechowska

mBank

46 1140 2004 0000 3802 5536 8230

 

 

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com