Siedem zasad udanego związku – wykład

Siedem zasad udanego związku wg Gottmana

Nie wierzcie w przesądy! Kłótnie nie muszą czynić związku nieudanym. Kłócą się także pary szczęśliwe (bywa, że ekspresyjnie). To, co jednak odróżnia je od par na skraju rozstania to fakt, że nie wpuściły do swojego związku Czterech Jeźdźców Apokalipsy!

Profesor John Gottman podjął wyzwanie uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w relacji partnerskiej sprawia, że jedne małżeństwa wiodą harmonijne i udane życie, a inne nieuchronnie podążają ku rozwodowi. Opracowane przez jego zespół wskaźniki są na tyle trafne, że jest w stanie przewidzieć z prawdopodobieństwem 91%, czy dana para rozwiedzie się w ciągu najbliższych kilku lat – przysłuchując się jej rozmowie jedynie przez kilkanaście minut! Na szczęście wyniki badań pozwoliły też sformułować wskazania dla par, które chcą utrzymać swój związek długoterminowo w dobrej formie. I o tych właśnie 7 zasadach udanego związku chcemy z Państwem rozmawiać na październikowym spotkaniu w Fundacji. Zapraszamy.

Kiedy i gdzie: 02.02.2023 piątek 17.00, online – platforma zoom

Dla kogo: dla każdego, kto chce lepiej rozumieć i pielęgnować swój związek, zarówno dla par jak i osób w pojedynkę.

Prowadzi: Dorota Ziółkowska-Maciaszek

Płatność: zajęcia nieodpłatne, współfinansowane przez Miasto st. Warszawa, naszą Fundację i OTTRAD Szansa Targówek w ramach projektu „Ta Szansa dla rodzin BIS”. Pierwszeństwo zapisów dla mieszkańców Targówka.

Konieczność zapisów: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl

 

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com