Style przywiązania w dzieciństwie a budowanie związku uczuciowego w dorosłości

Nasze dzieciństwo może być zasobem, ale też i obciążeniem w budowaniu satysfakcjonujących relacji z drugim człowiekiem. Nie jesteśmy w stanie zmienić naszej przeszłości, ale możemy budować przyszłość w oparciu o wiedzę i umiejętności, które warto rozwijać, aby tworzyć trwałe, oparte na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa , związki z naszym partnerem/ partnerką.

W jaki sposób rozwija się bezpieczne przywiązanie do drugiego człowieka? Co możemy zrobić, gdy w odpowiedzi na szukanie bliskości w stresie, w naszym dzieciństwie rozwinęły się wtórne strategie przywiązania, takie jak przywiązanie unikowe, lękowe? Co to oznacza dla naszego związku uczuciowego w dorosłości? Kiedy tzw. figura przywiązania jest niedostępna? Z jakim rodzajem bólu psychicznego jest to związane?

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas wykładu Katarzyny Koszewskiej (więcej: zespół):

Style przywiązania w dzieciństwie  a budowanie związku uczuciowego w dorosłości.

Kiedy: 15 stycznia 2022, sobota 17.30-19.45, online, platforma Zoom

Prowadzi: Katarzyna Koszewska

Zapisy: k.koszewska@rozwodpoczekaj.org.pl

Pierwszeństwo zapisów dla mieszkańców Targówka, ale wirtualna sala warsztatowa pomieści też mieszkańców innych części Warszawy! Zapraszamy! Przed zajęciami prześlemy Państwu link do zajęć wraz z pytaniami do przemyślenia przed spotkaniem.

Wykład jest nieodpłatny, finansowany przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu Ta szansa dla rodzin.

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com