Będziemy mieli dziecko

Wykład aktywny dla rodziców, dla oczekujących na dziecko i dla tych, którzy dopiero rozważają bycie rodzicem. Możesz przyjść w parze lub w pojedynkę.

Przyjście na świat dziecka, zwłaszcza pierwszego wiąże się ze zmianami, które wcześniej nie były przez małżonków brane pod uwagę. Z tego też względu okres ten uważa się za najpoważniejsze wyzwanie, przed jakim staje rodzina w toku jej rozwoju. Według badań profesora Johna Gottmana prawie 70% par skarży się na spadek satysfakcji ze związku w ciągu pierwszych 12 miesięcy po przyjściu na świat pierwszego dziecka. Jest to o tyle ciekawe, że w potocznym myśleniu dziecko, jako „owoc miłości” powinno emocjonalnie spajać parę. Co więcej –  badane pary pragnęły potomka i czuły się spełnione w roli rodziców. Czy więc jesteśmy skazani na kryzys małżeński na tym etapie? Odnalezienie się w zmienionej rzeczywistości i wypracowanie nowych satysfakcjonujących relacji małżeńskich to ważne zadanie dla partnerów. A jednak ponad 30% par nie odczuwa spadku zadowolenia ze związku, a część wręcz doświadcza pogłębienia bliskości. Co w takim razie robią pary, dobrze radzące sobie z kryzysem powiększenia rodziny? O tych i o innych kwestiach związanych z przyjściem na świat nowego członka rodziny będziemy rozmawiać na naszym spotkaniu.

Termin: 20 marca 2020, piątek 17.30-20.00

Miejsce: Klub TA Szansa Targówek, Radzymińska 111a/113

 WSTĘP WOLNY, KONIECZNOŚĆ ZAPISÓWbiuro@rozwodpoczekaj.org.pl

Zajęcia są współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu Ta Szansa dla rodzin.

 

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com