POWRÓT TATY II

Osoba uzależniona często dopiero w trakcie lub po terapii dokonuje realnego bilansu swojego życia  rodzinnego, zawodowego i społecznego. Następuje wtedy bolesna konfrontacja ze stratami, które przerażają i wydają się „nie do odrobienia”.

Jeżeli w tym bardzo trudnym okresie osoba uzależniona i cała rodzina nie otrzymają szybkiego, życzliwego i profesjonalnego wsparcia często okazuje się, że mimo utrzymującej się trzeźwości, więzi rodzinnych uratować się już nie da.

Dla wielu mężczyzn po terapii bycie ojcem i mężem stanowi duże wyzwanie.  Muszą oni na nowo zdefiniować swoją rolę partnera i ojca oraz odzyskać wiarygodność w tych rolach. Szczególnie trudne jest odzyskanie wiarygodności w oczach dzieci, tym bardziej, że bywa poprzedzone nieudanymi próbami, z które pogłębiały poczucie wstydu, bezsilności i winy. I to zarówno u dzieci, jak i u ojców.

To właśnie dlatego, by pomagać takim rodzinom, powstał nasz projekt „POWRÓT TATY” – realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Udział w zajęciach jest dla uczestników nieodpłatny.

Naszą ofertę kierujemy do ojców po terapii uzależnień lub w jej trakcie, z Warszawy i Województwa Mazowieckiego, którzy chcą pracować nad powrotem do życia społecznego i odbudową więzi ojcowskich i partnerskich. Planujemy zorganizowanie dwóch grup: dla ojców w związkach i dla ojców po rozwodzie.

By zrealizować swoje „powroty” uczestnicy poprzez udział w wykładach, warsztatach, konsultacjach i szkoleniach zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności.

Będziemy rozmawiali o związkach i kryzysach w związkach, o dzieciach i ich wychowywaniu, o ojcostwie i naszych ojcach, o emocjach – ich rozpoznawaniu, nazywaniu i przeżywaniu i o odpowiedzialności, o porażkach i naszych mocnych stronach. Będziemy też rozmawiali o życiu zawodowym: o relacjach w pracy, prowadzeniu własnego biznesu czy też zmianie pracy.

Będziemy pracowali w grupach i na konsultacjach indywidualnych.

Zwieńczeniem działań edukacyjnych będzie przygotowanie i zrealizowanie WASZYCH INDYWIDUALNYCH POWROTÓW. Poprzez wymierne, praktyczne i konsekwentne działanie będziecie mieli możliwość odzyskania wiarygodności w oczach Waszych dzieci i partnerki. Będziecie mogli skorzystać z naszego finansowego wsparcia w realizacji swojego pomysłu, ale też uzyskać konkretne wsparcie rzeczowe, organizacyjne i logistyczne np.: wypożyczenie narzędzi, sprzętu sportowego, biura czy sali konferencyjnej. Wsparcia finansowego udzielał będzie nasz BANK WIARYGODNOŚCI na podstawie przedstawionych biznesplanów. Oceny wiarygodności indywidualnych projektów dokona Grupa i wolontariusze.

Czego mogą dotyczyć projekty? Np. skoro byłeś ojcem niedostępnym, nieprzewidywalnym, nieobecnym – skrzyknij sąsiadów i zorganizujcie turniej piłkarski dla dzieciaków z okolicy. Dasz radę? Czeka Cię sporo roboty.

A może założycie sąsiedzki warsztat reperujący rowery i wózki dla dzieci, pomalujecie klatkę schodową i posadzicie kwiatki. Czy uda Ci się zaangażować w Twój projekt własną rodzinę i sąsiadów? A może zrobisz coś dla przedszkola/szkoły swojego dziecka? Tak, żeby mogło powiedzieć: To zrobił mój Tata…

Projekt realizowany jest w Stołecznym Klubie Aktywnych Tatów (SKAT), jedyny w Warszawie klubie rodzinnym dedykowanym ojcom i prowadzony przez ojców,  miejscu bezpiecznym, przyjaznym i neutralnym światopoglądowo.

W naszym klubie nie jesteś „osobą uzależnioną” (alkoholikiem, narkomanem, hazardzistą) – jesteś aktywnym tatą.

 

  • Statystyki

    W 2021 r. rozwiodło się ok. 61 tys. par małżeńskich. Liczba ta jest mniejsza niż w latach 2005-2019, przy czym od wielu lat odnotowuje się także mniejszą liczbę zawieranych małżeństw. W miastach intensywność rozwodów jest prawie trzykrotnie wyższa niż na wsi.

    Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą przeciętnie 14 lat. Średni wiek mężczyzn w momencie rozwodu to obecnie 42 lata. Kobiety były o ok. 2 lata młodsze. 47,7% to rodziny bezdzietne, a 37,7% to rodziny z 1 dzieckiem. Najmniej rozwodów występuje w rodzinach wielodzietnych (0,8 – 2,9%).

    W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Zwykle, w prawie 80% rozwodów, sąd nie orzeka winy. Wina męża orzekana jest w 15% przypadków, zaś żony w niewiele niż 3% przypadków.

    Coraz częściej sąd orzeka wspólne wychowywanie dzieci przez rozwiedzionych rodziców – w 2021 r. takich rozstrzygnięć było ponad 68%, opieka przyznana wyłącznie matce to 27% (a jeszcze w 2000 r. udział ten wynosił aż 65%), natomiast wyłączna opieka ojca to 3% przypadków.



  • strona www: Fabryka Dizajnu
    projekt graficzny: nietypowo.com