Zdrowe granice w patchworku
Zdrowe granice w rodzinie z dziećmi z poprzednich związków – warsztat dla macoch, ojczymów i rodziców patchworkowych.
“W pierwszym małżeństwie dzieci łączą, w drugim – dzielą” – powiedziała pewna badaczka-specjalistka od bliskich związków. Podziały wymuszają wytyczanie granic, ale zarazem bywają konsekwencją granic wytyczonych przez samą naturę … Którędy owe granice powinny przebiegać i kto powinien je rysować? Czy w patchworku mogą one być wyraźne? Czy mogą być stabilne, trwałe?
Jak zapewnić ich przepuszczalnosć dla słów otwartości i ciepła, które chcemy brać i dawać?
W rodzinach biologicznych granice wytycza różnica pokoleń
I zrożnicowanie preferecji. W przypadku rodziny “po przejściach” bycie razem oznacza życie ponad już wytyczonymi naturalnie granicami. Co jeszcze jest potrzebne, żeby “obronić” drugą miłość nie rywalizując zarazem z dziećmi ani ich nie zaniedbując? Niektórym się udaje – jak to robią?
Potrzebne są przemyślane i uzgodnione oczekiwania, role i zasady by żyło nam się ze sobą lepiej w tym, nie ma co ukrywać, trudniejszym niż “zwykłe rodziny”, układzie
Na warsztacie masz szansę:
- nazwać i preanalizować swoje oczekiwania wobec kształtu rodzinnych relacji
- poznać i nazwać swoje wewnętrzne granice
- lepiej zrozumieć dynamikę relacji w Waszej rodzinie
dowiesz się:
- jak uwzględniać dzieci lecz nie obarczać ich władzą
- jak budować współpracę wychowawczą z byłym i obecnym partnerem
Kiedy: 27 maja 2018, 11.00-17.00
Gdzie: Batorego 14 lok. 67, Stołeczny Klub Aktywnych Tatów
Prowadzenie: dr Małgorzata Kałaska – psycholog, coach, trenerka umiejętności wychowawczych i mediatorka. Prowadzi treningi rozwoju osobistego i warsztaty umiejętności miękkich, komunikacji międzykulturowej. Pracuje z dziećmi w placówkach oświatowych a we współpracy z organizacjami pozarządowymi prowadzi poradnictwo jako specjalista od relacji w rodzinach rekonstruowanych (patchworkowych), Prowadzi na Facebooku stronę Rodzice patchworkowi. Prywatnie matka i macocha.
Warsztaty są nieodpłatne, współfinansowane przez Miasto st. Warszawa i naszą Fundację w ramach projektu „Poradnia dla rodzin”.
- Konieczność zapisów: biuro@rozwodpoczekaj.org.pl